Wordpress Yorum Yap Formundan Website URL Kısmını Kaldırma

Wordpress Yorum Yap Formundan Website URL Kısmını Kaldırma

Wordpress 03 Şubat 2020 - 09:47:41 1020 Gösterim 0 Yorum

WordPress’te en sevmediğim özellik diyebileceğim şey yorum yap kısmında bulunan Url inputu. Bunun nedeni yapılan yorumlar spam ağırlıklı olabiliyor. Akismet botları engellese de gerçekten emek verip site reklamı yapan kişiselere herhangi bir engel sağlamıyor. Wp Spam engelleme oldukça önemli bir kavram ve biz bu kavrama Yorum yap kısmından Url ekleme alanını kaldırarak giriş yapıyoruz.

Aslında bu alanda rekabet olmasa ve insanlar bu inputu farklı amaçla kullanmasa oldukça etkili bir özellik. Fakat içeriği hiç okumayan biri sırf backlink düşüncesi ile bu inputu kullanıp hem alakasız yorum yapıyor hemde reklam bağlantısını sitenize ekliyor oluyor. Bu nedenle yorumların kalitesini arttırmak için ben hiçbir projemde bu inputu kullanmıyorum ve direk bu yöntem ile kaldırıyorum.

Yorum Neden Önemli ?

Yorum, içeriğinizi en doğal ve kalıcı şekilde güncelleyen etmendir. Bir yorum eklenen yazı sanki değişiklik yapılmışcasına Google ve diğer arama motorlarına ait botlat tarafından yeniden taratılır ve böylece arama motorları üzerinde etkili bir sıra yükselticisidir. Bu nedenle burada yapılan bir spam aynı oranda sitenize zarar verebilir, url kısmını kaldırarak içeriğinizin kalitesinin düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Aşağıdaki kodu Görünüm > Düzenleyici > functions.php dosyanızın <?php ve ?> tagları arasında genel anlamda kod yapısını bozmayacak şekilde ekleyin.

function remove_comment_fields($fields) {
    unset($fields['url']);
    return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','remove_comment_fields');

Artık Yorum Yapın formunda url inputu gözükmeyecektir.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın