WordPress Yazı Sürümlerini Kapatın, Gereksiz Veritabanı Şişkinliğinden Kurtulun

WordPress Yazı Sürümlerini Kapatın, Gereksiz Veritabanı Şişkinliğinden Kurtulun

Wordpress 03 Şubat 2020 - 09:57:59 1159 Gösterim 0 Yorum

Wordpress, bir içerik üretirken belli aşamalarla makaleyi otomatik olarak kaydeder. Yayınladıktan sonra da bu işlem devam eder ve yaptığınız değişiklik öncesini kayıt altına alır. Aslında güzel bir özellik olmasına karşılık aşırı derecede veritabanını şişirir ve veritabanı boyutunu normalden kat ve kat arttırabilir.

Geriye dönük çalışmaları seviyor, makalelerinizi sürekli olarak güncelliyorsanız önceki sürümleri sitenizin üzerinde taşımak sitenizin yorulmasına dahi neden olabilir. Birkaç adımda bu özelliği devre dışı bırakarak sitemizin yükünü hafifletebiliriz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

1-) İlk olarak Site FTP sunucumuza bağlanalım ve Wp-config.php dosyamızı düzenle seçeneğiyle çalıştıralım. Daha sonra aşağıdaki kodu bulalım.

define('WP_POST_REVISIONS', true);

Buradaki true kısmını false yaparak otomatik sürüm kaydını kapatıyoruz.

define('WP_POST_REVISIONS', false );

2-) Veritabanına eklenen otomatik yazı sürümlerini komple silmek..

Şimdi Host sağlayıcımıza bağlanalım ve PHPMyadmin’e erişip veritabanımızda daha önce kayıt edilmiş yazı sürümlerini silelim. Giriş yaptıktan sonra veritanabına SQL kısmına tıklayarak aşağıdaki kodu girin.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

Artık veritabanımızdan gereksiz yazı sürümlerini kaldırdık. Bütün bu işlemi yaparken herhangi bir eklenti de kullanmadık. Bütün bunları yaparken zorluk yaşıyorsanız ve WordPress kullanımı hakkında yeniyseniz bunu eklenti yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. WP-Optimize isimli eklenti hakkında detayları sitemizde bulabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın