WordPress Yazı Başlığı Kısaltma Fonksiyonu

WordPress Yazı Başlığı Kısaltma Fonksiyonu

Wordpress PHP tabanlı bir CMS olduğu için Php’nin hali hazırda bulunan birçok fonksiyonunu WordPress için oluşturulan fonksiyonlarla harmanlayıp kullanabiliriz. WordPress fonksiyonlarını buradan görebilirsiniz.

WordPress’in get_the_title fonksiyonunu kullanarak kendimize farklı bir fonksiyon yazalım. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına atmanız yeterli olacaktır.

function wpgunlugu_baslik($limit) {
$title = get_the_title($post->ID);
if ( strlen($title)> $limit){
$title = mb_substr($title,0,$limit);
return $title.'...';
}
else
{
return $title;
}

wpgunlugu_baslik isminde içerisinde bir parametre bulunan fonksiyon oluşturdum. Daha sonra WordPress’in başlığı çeken ;

$title = get_the_title($post->ID);

fonksiyonu fonksiyonuma entegre ettim. Ardından Php’nin strlen fonksiyonu ile başlığın uzunluğunun $limit değişkeni ile adlandırdığım parametreden uzun olup olmadığını if else yapısıyla kontrol ettim.

$title = mb_substr($title,0,$limit);

Ardından WordPress $title değişkenini eğer verdiğim limitten uzunsa mb_substr ile sıfırdan başlayarak belirlediğim limite kadar olan kısmını kesip, sonuna “…” koydum. Eğer limit değerinden kısaysa direk olarak $title değerini yazdırdım.

Şimdi temanızda başlık kısmında bu kodu kullanırsanız dilediğiniz limit doğrultusunda Türkçe karakter hatası almadan kullanabilirsiniz. Eğer sadece substr fonksiyonunu kullansaydım Türkçe karakterlerde ve unicode karakterlerde sorun teşkil edecekti.

Kullanımı da oldukça basit. WordPress’in mevcut the_title fonksiyonu yerine yukarıda yeni oluşturduğum wpgunlugu_baslik fonksiyonunu kullanmak. Yani;

<?php the_title(); ?>

bunun yerine;

<?= wpgunlugu_baslik(50); ?>

bu kodun yazılması yeterli. Artık başlık değerlerimiz 50 karakter uzunluğunda olacak.


Wordpress kategorisinde 03 Şubat 2020 - 10:33:11 tarihinde yayınlanmıştır.

Kazım USLU Hakkında

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapıyorum..

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Utarif Yemek Tarifleri Scripti

Yemek Tarifleri paylaşım scriptine uygun fiyatla sahip olmak ister misin ?
DEMO - ÖZELLİKLER

Utvlite Wordpress Canlı TV Teması

UTV Canlı TV Scripti Artık WordPress’te. Oldukça uygun fiyatlı tuttuğum bu temayı satın almadan önce incelemeye ne dersin ?
UtvLite Canlı TV Teması WordPress – DEMO

İş Alımı: AÇIK

PHP işlerinizi Yapabilirim, Wordpress tema düzenleme, Bot yazılımı, metabox, özel alan yönetimi gibi işlerinizi özenle yapabilirim. Ayrıca WooCommerce ürün botu yazabilirim. Aklınızdaki işi online bildirmek için ;
Skype: Kcmedia42
R10.net Profilim: Kcmedia
Linkedin Profilim: Kazım Uslu
Instagram: Kaz.Uslu
Whatsapp: 0539 717 87 58(US LU) Mekanın Sahibi Geri Döndü :)

Uslu Bir ÖNERİ

Müşteri Temsilcisine bağlanırken telefonda yorulmayın, Direk müşteri hizmetlerine bağlanmak artık çok kolay :)

Son Yorumlar

Yaz Elması – Kazuslu Bahçelerinde :) için Kazım USLU dediki, Hocam bizim burda yaz elması olarak adlandırılıyor tam cinsini bilmiyorum maalesef fakat bahçeye gittiğimde köyden birine sorarım..

Yaz Elması – Kazuslu Bahçelerinde :) için Ali ERGUN dediki, Merhabalar, resimdeki elmayı biz süt elma diye adlandırırdık, gerçek ismini biliyormusunuz? yeniden eski elmalardan dikmek istiyorum.

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Kazım USLU dediki, İnş abi :)

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Temel Coşkun dediki, Usluedya.com 'unaktof olmasını sabırsızlıkla bekliyorum inşallah en kısa zamanda aktif olur.

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Semih dediki, Yaptığımız yorumlar gitmiş ama olsun :) çok hoş duruyor ilk halinide hatırlıyorum bu scriptin. eline sağlık

Önerdiğim Bağlantılar

Burada Yer Almak ister misin ? İletişim sayfasından bana ulaşabilirsin :)