WordPress Siteye Google Analitik Kodu Ekleme

Google Analitik, site ziyaretçilerini takip eden ücretsiz (belirli bir site sayısına kadar) bir web yazılımıdır. Ziyaretçilerin anlık olarak hangi içerikleri gördüklerini, siteye yapılan direk girişleri, sosyal bağlantılar üzerinden gelen ziyaretçileri ve organik (arama motorları aracılığı ile yapılan girişler) girişleri detaylıca raporlar.

Google Analitik kodu almak ve sitenizi anlık olarak takip etmek için ilk olarak bir Google hesabına ihtiyacınız olacak. Eğer bir Google hesabınız varsa buraya tıklayarak Google Analitik‘e giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş yapın.

1# Google Analytics Hesabı Nasıl Oluşturulur ?

Bu şekilde bir ekranla karşılaşacaksınız, buradan Kaydolun butonuna tıklayın. Açılan formu aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde doldurun.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardan biri, sitenizin sektörü diğeri ise raporlama saat dilimidir. Sektörü olabildiğince uygun girin, sonuçta Google hizmeti olan Google Analytics veri paylaşımını ana şirketi ile gerçekleştirebiliyor.

Raporlama Saat dilimini Türkiye dışında bir ülke girmeniz durumunda ülkemizdeki zamandan farklı bir zaman dilimi olduğundan raporlarda aksama vb. durumlar ve site giriş çıkış ziyaret yoğunluğu zamanları değişebiliyor.

Bir SSL kullanıyorsanız HTTPS:// olan Url yapısını seçmelisiniz ve www.siteadi.com şeklinde bir url yapısına sahipseniz site url yapınızı doğru olarak ayarlamalısınız. Tüm ayarları yaptıysanız artık hazırsınız..

İzleme Kimliği Alın dedikten sonra kullanıcı hizmet sözleşmelerini kabul ediyorum seçeneklerini işaretleyip, Kabul ediyorum butonuna basın.

Analitik kodunuz oluşturuldu.

Artık temanızın ilgili alanına ekleyebilirsiniz.

2# Google Analytics Kodunu WordPress’e Ekleme

İlk olarak izleme kodumuzu kopyalayalım, ardından WordPress Admin bölümüne girip, Görünüm > Düzenleyici kısmını açalım.

Buradan Tema üst bölümü yani header.php dosyasına tıklayalım.

<head> ve </head> elementleri arasına bize verilen kodu yapıştırın ve kaydedin, artık Google Analitik hesabından site ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz.


Wordpress kategorisinde 03 Şubat 2020 - 11:08:06 tarihinde yayınlanmıştır. 448 Gösterim

Kazım USLU Hakkında

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan dijital kod yazarıyım...

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın