WordPress Özel Taxonomi oluşturma ve Site içerisinde Kullanma

WordPress Özel Taxonomi oluşturma ve Site içerisinde Kullanma

Wordpress 03 Şubat 2020 - 10:43:35 1924 Gösterim 0 Yorum

Wordpress kurulumu ile gelen 2 adet taxonomi vardır. Bunlar kategoriler ve etiketler, fakat dilerseniz site yapınıza göre yeni taxonomi ekleyebilirsiniz. Örneğin bir emlak sitesi kurmak istiyorsunuz yerler isimli bir taxonomi oluşturup lokasyonları buraya girebilirsiniz.

Bu yazımda baştan sona taxonomi nasıl oluşturacağınız, sitenizde bu taxonomileri nasıl gösterebileceğiniz, sidebar alanında widget olarak nasıl taxonomileri listeleyebileceğinizi detaylıca anlatacağım.

1# Custom Taxonomy Oluşturma için Gerekli Fonksiyon

İlk olarak bir özel taxonomi kullanmak istediğimizi WordPress’e bildirmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu, Görünüm > Düzenleyici > functions.php dosyanıza <?php tagından hemen sonra ekleyin.

add_action( 'init', 'create_my_taxonomies', 0 );
function create_my_taxonomies() {
register_taxonomy( 'lokasyon', 'post', array( 'hierarchical' => true, 'label' => 'Lokasyonlar', 'query_var' => true, 'rewrite' => true ) );
}

Buradaki fonksiyonla özel bir taxonomi kullanmak istediğimizi WordPress’e bildirdik. lokasyon kelimesinde yeni bir taxonomi oluşturduk, Menüde ise Yazılar bölümünün altında Lokasyonlar isminde gözükmesini sağladık.

Artık gireceğimiz yeni içeriklerde Lokasyonlar ekleyip, seçebileceğimiz bir alan gözükecek. Buradaki kodda hierarchical kısmı true olduğu için kategoriler şeklinde gözükecek. Bu kısmı false yaparsanız etiket şeklinde içerik ekleme kısmında gözükecek.

2# Konu içerisinde Özel Taxonomileri Gösterme

Oluşturduğumuz taxonomileri yazı içerisinde gösterebiliriz. Eğer bir taxonomi girmediyseniz yazıya herhangi bir gözükme olmayacaktır. Bunun için WordPress’in the_term fonksiyonunu kullanıyoruz. Aşağıdaki kodu göstermek istediğiniz yere ekleyin. Örneğin yazı sayfasında gözükmesini istiyorsanız Görünüm > Düzenleyici > Single.php dosyanıza ilgili alana ekleyebilirsiniz.

<?php the_terms( $post->ID, 'lokasyon', ' Bulunduğu Şehir: ', ', ', '' ); ?>

Artık yazıya gireceğiniz lokasyonlar burada gözükecektir.

3# Özel Taxonomileri Sidebar Alanında Gösterme

Bunun için bir eklenti mevcut. List Custom Taxonomy Widget eklentisi ile Görünüm > Bileşenler kısmında yeni bileşen olarak bütün özel taxonomilerinizi listeleyebilirsiniz.

Oluşturduğumuz yeni taxonomi artık sidebarda listeleniyor.

Not: Eğer taxonomi sayfasına gitmek istediğinizde yani Konya’ya tıkladığımızda herhangi bir sayfa açılmıyor ve hata veriyorsa, Ayarlar > Kalıcı bağlantılar kısmını açın, herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet diyerek çıkın ardından tekrar deneyin. Bunun nedeni geçerli ayarların .htaccess dosyanıza işlenmemiş olmasıdır. Bu işlemi yaptığınızda yeni taxonominiz .htaccess dosyanıza işlenir.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın