WordPress Özel Taxonomi oluşturma ve Site içerisinde Kullanma

WordPress Özel Taxonomi oluşturma ve Site içerisinde Kullanma

Wordpress kurulumu ile gelen 2 adet taxonomi vardır. Bunlar kategoriler ve etiketler, fakat dilerseniz site yapınıza göre yeni taxonomi ekleyebilirsiniz. Örneğin bir emlak sitesi kurmak istiyorsunuz yerler isimli bir taxonomi oluşturup lokasyonları buraya girebilirsiniz.

Bu yazımda baştan sona taxonomi nasıl oluşturacağınız, sitenizde bu taxonomileri nasıl gösterebileceğiniz, sidebar alanında widget olarak nasıl taxonomileri listeleyebileceğinizi detaylıca anlatacağım.

1# Custom Taxonomy Oluşturma için Gerekli Fonksiyon

İlk olarak bir özel taxonomi kullanmak istediğimizi WordPress’e bildirmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu, Görünüm > Düzenleyici > functions.php dosyanıza <?php tagından hemen sonra ekleyin.

add_action( 'init', 'create_my_taxonomies', 0 );
function create_my_taxonomies() {
register_taxonomy( 'lokasyon', 'post', array( 'hierarchical' => true, 'label' => 'Lokasyonlar', 'query_var' => true, 'rewrite' => true ) );
}

Buradaki fonksiyonla özel bir taxonomi kullanmak istediğimizi WordPress’e bildirdik. lokasyon kelimesinde yeni bir taxonomi oluşturduk, Menüde ise Yazılar bölümünün altında Lokasyonlar isminde gözükmesini sağladık.

Artık gireceğimiz yeni içeriklerde Lokasyonlar ekleyip, seçebileceğimiz bir alan gözükecek. Buradaki kodda hierarchical kısmı true olduğu için kategoriler şeklinde gözükecek. Bu kısmı false yaparsanız etiket şeklinde içerik ekleme kısmında gözükecek.

2# Konu içerisinde Özel Taxonomileri Gösterme

Oluşturduğumuz taxonomileri yazı içerisinde gösterebiliriz. Eğer bir taxonomi girmediyseniz yazıya herhangi bir gözükme olmayacaktır. Bunun için WordPress’in the_term fonksiyonunu kullanıyoruz. Aşağıdaki kodu göstermek istediğiniz yere ekleyin. Örneğin yazı sayfasında gözükmesini istiyorsanız Görünüm > Düzenleyici > Single.php dosyanıza ilgili alana ekleyebilirsiniz.

<?php the_terms( $post->ID, 'lokasyon', ' Bulunduğu Şehir: ', ', ', '' ); ?>

Artık yazıya gireceğiniz lokasyonlar burada gözükecektir.

3# Özel Taxonomileri Sidebar Alanında Gösterme

Bunun için bir eklenti mevcut. List Custom Taxonomy Widget eklentisi ile Görünüm > Bileşenler kısmında yeni bileşen olarak bütün özel taxonomilerinizi listeleyebilirsiniz.

Oluşturduğumuz yeni taxonomi artık sidebarda listeleniyor.

Not: Eğer taxonomi sayfasına gitmek istediğinizde yani Konya’ya tıkladığımızda herhangi bir sayfa açılmıyor ve hata veriyorsa, Ayarlar > Kalıcı bağlantılar kısmını açın, herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet diyerek çıkın ardından tekrar deneyin. Bunun nedeni geçerli ayarların .htaccess dosyanıza işlenmemiş olmasıdır. Bu işlemi yaptığınızda yeni taxonominiz .htaccess dosyanıza işlenir.


Wordpress kategorisinde 03 Şubat 2020 - 10:43:35 tarihinde yayınlanmıştır.

Kazım USLU Hakkında

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapıyorum..

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Utarif Yemek Tarifleri Scripti

Yemek Tarifleri paylaşım scriptine uygun fiyatla sahip olmak ister misin ?
DEMO - ÖZELLİKLER

Utvlite Wordpress Canlı TV Teması

UTV Canlı TV Scripti Artık WordPress’te. Oldukça uygun fiyatlı tuttuğum bu temayı satın almadan önce incelemeye ne dersin ?
UtvLite Canlı TV Teması WordPress – DEMO

İş Alımı: AÇIK

PHP işlerinizi Yapabilirim, Wordpress tema düzenleme, Bot yazılımı, metabox, özel alan yönetimi gibi işlerinizi özenle yapabilirim. Ayrıca WooCommerce ürün botu yazabilirim. Aklınızdaki işi online bildirmek için ;
Skype: Kcmedia42
R10.net Profilim: Kcmedia
Linkedin Profilim: Kazım Uslu
Instagram: Kaz.Uslu
Whatsapp: 0539 717 87 58(US LU) Mekanın Sahibi Geri Döndü :)

Uslu Bir ÖNERİ

Müşteri Temsilcisine bağlanırken telefonda yorulmayın, Direk müşteri hizmetlerine bağlanmak artık çok kolay :)

Son Yorumlar

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için kazuslu dediki, Teşekkür ederim kardeşim..

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Melih dediki, Yenilik gayet işlevsel olmuş, başarıların devamını dilerim.

Yaz Elması – Kazuslu Bahçelerinde :) için Kazım USLU dediki, Hocam bizim burda yaz elması olarak adlandırılıyor tam cinsini bilmiyorum maalesef fakat bahçeye gittiğimde köyden birine sorarım..

Yaz Elması – Kazuslu Bahçelerinde :) için Ali ERGUN dediki, Merhabalar, resimdeki elmayı biz süt elma diye adlandırırdık, gerçek ismini biliyormusunuz? yeniden eski elmalardan dikmek istiyorum.

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Kazım USLU dediki, İnş abi :)

Önerdiğim Bağlantılar

Burada Yer Almak ister misin ? İletişim sayfasından bana ulaşabilirsin :)