WordPress Menüye İkon Ekleme (Font Awesome)

WordPress Menüye İkon Ekleme (Font Awesome)

Wordpress 03 Şubat 2020 - 10:47:15 1166 Gösterim 0 Yorum

Wordpress menülerinize Font Awesome ile ikon ekleyebilirsiniz. Herhangi bir eklentiye gerek kalmadan bu işlemi yapmanız oldukça kolay. Font Awesome, ikonik yazı tipidir. Dilediğiniz yerde bu ikonları kullanmanız için bu fontun css dosyasını temanıza dahil etmeniz gerekir.

1# Font Awesome İkonseti Temaya Entegre Etme – WordPress

Bunun için 2 yol vardır. İlk yolu Font Awesome’un harici yani herhangi bir dosya indirmeden CDN servisinin linkini eklemek. Görünüm > Düzenleyici > header.php dosyanızı açın <head> ile </head> tagları arasına aşağıdaki kodu ekleyin.

<link rel="stylesheet" href="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css">

Not: Cloudflare’nin güvenli cdn servisinden faydalanabilirsiniz. Font-Awesome 5 versiyonu çıktıktan sonra 4 sürümünün CDN servisini kapatmıştır. Eğer versiyon 5’i düşünüyorsanız aşağıdaki orjinal CDN servisini kullanabilirsiniz.

<link rel="stylesheet" href="https://use.fontawesome.com/releases/v5.4.1/css/all.css" integrity="sha384-5sAR7xN1Nv6T6+dT2mhtzEpVJvfS3NScPQTrOxhwjIuvcA67KV2R5Jz6kr4abQsz" crossorigin="anonymous">

2. Yol ise font awesome dosyalarının temaya dahil edilmesidir. Buradan Font Awesome’un 4.7 sürümünü indirin. Ardından FTP bağlantısı yaparak sitenizin wp-content > themes > temanızın Adı > dizininde varsa css, yoksa herhangi bir dizin oluşturun ve

bu klasörleri o dizine atın. Ardından yine header.php dosyanızın <head></head> tagları arasına aşağıdaki kodu girin.

<link rel="stylesheet" href="<?=get_template_directory() . '/dizinadı/css/font-awesome.min.css'; ?>">

Artık yeni ikonik fontumuzu temamıza entegre ettik. Şimdi kullanma zamanı..

2# WordPress Menüye İkon Ekleme

Görünüm > Menüler kısmını açın düzenleme yapacağınız menüyü seçin ardından burada bulunan ikonlardan eklemek istediğinizi seçin.

daha sonra ikonun <i> tagını menü dolaşım etiketine girin.

Artık menünüze ikon eklenmiş olacak. Herhangi bir eklenti kurmadan kolayca menünüze ikon eklediniz.

Dilerseniz aynı işi yapan eklentiler mevcut. Fakat site CPU kullanım miktarını düşünerek bu tarz basit işlemler için eklenti kurmanız pek mantıklı değil, fakat yinede eklenti kullanmak isterseniz Menu Icons eklentisini tavsiye ederim.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın