Ucuz ve Doğal Yöresel Ürün Pazarı - Erbahçe

İş Hayatı 01 Eylül 2021 - 11:21:40 484 Gösterim 0 Yorum

Merhaba dostlar, bugün sizlere içinde yer aldığım fakat herhangi bir çıkar gözetmediğim, müdürü tarafından mobing uygulanan bir akrabama yardım ve hayalini gerçekleştirmek adına kurduğumuz sistemi tanıtacağım. Ev yapımı ürünler pandemi ile birlikte revaçta. Bizde bu sektörün bir parçası haline getirmek üzere marka tescilini başlattığımız uzun uğraşlar sonucu üretim belgelerini aldığımız Erbahçe markasıyla mutfağınıza, sofranıza konuk olacağız Allah'ın izniyle. Hem süreci hemde yaptığımız ürünleri bir nebze de olsa sizlere tanıtacağım. Hani derler ya anne eli değmiş gibi diye. Gerçekten ürettiğimiz bütün ürünlere annelerimizin eli değdi.

Beni yakın çevremde bilen arkadaşlar iyi tanır. Zora düşene gerçekten sorunu sıkıntısı olana elimden gelen yardımı fazlasıyla yaparım. Bütçe belliydi o nedenle eldeki imkanlar kısıtlı olunca da mecburen elimizdekilerden faydalanmaya çalıştık. Tarım ve Orman müdürlüğündeki gıda bölümündeki mühendis abimiz süreçte elinden geleni yaptı. En ufak bir torpil dahi olmadan ne gerekiyorsa 100 yerine 10 adette alıp koyduk ve belgeyi aldık.

Öncelikle bu işe gireceklerin üretim kısmında birçok detay gerektiğini bilmelerinde fayda var. Üretim yapacağınız alan komple fayans olmalı. Hammadde deposu, son ürün deposu, wc, soyunma odası gibi birçok teferruatıda var. Olması da lazım zaten. Bu iş şakaya gelmez.

100 m2 bir dükkan kiralamak istedik. Aylık 2000 TL şehrin çok çok uzağında bir yerde bu parayı istediler. Ayrıca o dükkanda fayans yok yine fayans yapılacak araları bu dediğim bölmeler şeklinde bölünecek vb. birçok işlem yapılacaktı. Ve dükkandan çıkarken yaptığımız hiçbir harcamayı geri alamayacaktık. Bahçedeki yapıyı modernize edip gıda müdürlüğünün istediği standarta çevirdik. Böylece dükkan kirası ödemeyecek, bahçeninde eksiklerini giderecekti. Yaptığımız bütün harcamalarda bize kalmış olacaktı. Tamamladık. Bu iş için;

100 metrekare parke taşı ve döşeme işi, 120 metre kare fayans ve döşeme işi, 20 metrekare kapalı alan iki bölme soyunma ve hammadde deposu inşaat işi vardı.

Toplamda 20 bin lira civarı bir para ile bu işleri tamamladık. İşletme kayıt belgesi için ortalama 1000 TL harcandı ve belge alındı. Bonesinden, galoşuna herşeyiyle tamam.

Bir script yazayım dedim, sonra zaman uzayacak (bu kadar bekleyeceğimizi bilseydim yapardım :) ) wordpress üzerinden gidelim dedim. Hem belki ilerde tamamen onun kontrolüne bırakırım herşeyi, panele aşina olsun, bir geliştirme yaparken zorlanmasın vb. nitekim wordpress ve woocommerce kurduk.

UPS kargo ile anlaştık. 1 desi fiyatı 18 TL civarına geliyor. Fakat bunun tamamını müşteriye yansıtmak olmaz. 14TL müşteriye yansıttık üstünü yine cebimizden üstlendik.

PayTR ile kredi kartı ödeme sistemini dahil ettik. Gerçekten sağlam firma burdan tekrar tekrar teşekkür ediyorum kendilerine. Müşteriler artık sorunsuz sadece %2.5 komisyonla ödeme yapabilecek kredi kartıyla.

VatanSMS Nazmiye Hanım'a ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hem iyi bir insan hemde sorunsuz destek sağladığı için:) tamamdır... xDXD

Süleyman Reis'ime Facebook ve Google Ads reklamlarındaki üstün desteği için çok çok çok minnettarım. Her daim yanımda olduğu için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

Bunca teşekkürün ardından SMS ile kargo bilgilerini gönderme, Çok yakında (SMS firmasının eklentisi güncellenecekmiş) telefon numarası doğrulama hizmeti, Sözleşmeler eklentisi derken sistemi tamamen hazırladık.

erbahce.com

Şimdi ürünler lazım doğru mu? Doğru.. Onlarıda hergün birkaç kalem ürün ekleyerek hazırlıyoruz. Tamamen odun ateşinde ağır ağır pişen reçellerimiz, salçalarımız, el açımı el kesimi eriştelerimiz çoktan hazır bile.

Peki Fiyat. Doğal kelimesi girip, sofra bezi itemine bulayınca ürünleri fiyatı 3 katına çıkıyor :) Bak bu da doğru. Ama erbahce için geçerli değil. Şöyle bir hesap yapalım daha iyi anlayacaksınız.

https://erbahce.com/urun/cilek-receli/

Bu adresteki Çilek reçeli ürünümüzü 27 TL'den satışa koyduk. Peki Neden 27 TL?

İçerisinde 1 kilo çilek var. Çileğin kilosunu 12 TL'den aldık (Ereğli'nin yerli çileği). 1 Kilo toz şeker (Türkiye'nin en kaliteli şekerini üreten şeker fabrikası Ereğli Şeker Fabrikasının ürünü) 5TL. 1 kavanoz ve 1 kapak 2 TL. 50 Kuruş etiket fiyatı. Bu reçeli üretirken harcadığımız odunu da 1 TL görsek (1 kilo çilek reçeli için 2 kilo odun yakmışızdır:) ) Şimdi toplayalım  12+5+2+1+0,50. 20,50 TL maliyeti var bu ürünün. 

Yukarda kargo ücretinin bir kısmınıda üstlendiğimizi söylemiştim. Bunuda ürüne eklediğimizde 24,50 TL'ye kargoya teslim etmiş oluyoruz. 2.5 TL'de kazanalım değil mi? :)

Arkadaşlar yeni açıldık ve fiyatlarımız bu şekilde. Şimdi müşterilerimizin ayağı alışsın(Anadolu'nun kadim geleneği) hem de gerçekten glikozsuz, eziksiz büzüksüz reçeller tüketsin, doğal gün kurusu meyvelerinden kaynatsın hoşaflarını diyerek bu şekilde sektöre giriş yaptık. İlerde fiyatlarımız değişecek. 2.5 LT kola bile 10 TL olmuş ama size şunun garantisini veriyorum.

Yaptığımız maliyet kadar kar etmeyeceğiz asla. Yani 24.5 TL'ye ürettiğimiz bu reçeli hiçbir zaman 49 TL'ye satmayacağız. Şimdi ev yapımı ürün alıp hem bu akrabamın şevkini devam ettirmek hemde evinize doğal lezzetlerle aile bireylerinize bir güzellik yapabilirsiniz :)

https://erbahce.com/

https://www.instagram.com/erbahceyoresel/

Whatsapp Sipariş Hattı: 0531 553 96 73 

Ürettiğimiz bazı ürünleri yazı arasına serpiştiriverdim :) Daha fazlası için sitede sizi bekliyorlar efendim :)

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın