Türkiye'de Neden Bir Facebook, Twitter yada Youtube gibi Proje Üretilmiyor ?

17 Aralık 2020 - 13:46:14 33 Gösterim 0 Yorum

Merhaba sayın dinleyen, bugün dertli olduğumuz konuya tekme tokat girmek istiyorum. Ülkece hava almamız beynimize oksijen gitmesi gerekiyor. Öyle oksijensiz kaldıki beyinlerimiz düşünemiyoruz. Facebook, Twitter ve Youtube Nedir ? nasıl var oldular ? neden ülkemizde de böyle ürünler çıkıp dünyada ses getiremiyor? Türkler gerizekalı mı ? sorularına cevap arayalım birlikte.

Türkler Gerizekalı mı ? 

  • Türkler dünyanın en zeki insanlarıdır. Kültür ve yaşanılan coğrafya milletimin tüm dünyaya oranla çok daha fazla beynini kullanmasını sağlar. Öyleki tarih boyunca birçok devleti zekamızla alt etmiş ve hala bir şekilde ayakta durabiliyoruz. Dünyada birçok şeyinde üretilmesine katkı sağlayan birçok Türk insanı bulunmakta.
  • Yıllar önce dinlediğim Ben Dünyanın En zeki insanıyım diyen Erdal Demirkıran'ı Trabzon Beşikdüzü M.Y.O konferans salonunda anlattığı hikayede olduğu gibi (hikayeyi kısaca özetleyim; Almanya'da bir mağaza gömlek indirimi var. 2 gömlek alana 1 gömlek hediye. Erdal Demirkıran mağazadan 4 gömlek 2 de eşantiyonu alıp kasaya gidiyor. Kasiyer sadece 1 gömleği ücretsiz verebileceğini söylüyor bir türlü anlaşamıyorlar. Erdal hocam 2 gömleği alıp eşantiyonuda alıp mağazadan çıkıyor. Daha sonra o gömlekleri dışarıya bırakıp tekrar mağazaya giriyor ve 2 gömlek bir de eşantiyon alıp tekrar çıkıyor. Dışardakileride alıp kasiyere geri dönüp bak 4 gömlek ödedim 2 hediye aldım diyor. Kasiyer ise siz Türkler çok zekisiniz. cümlesini kullanıyor.)
  • Yazılım konusuna değinecek olursak dünyada ilk sosyal medya hamlesini bir Türk girişimci yapmış, henüz ürün aşamasına gelmemiş olan girişimi Google tarafından satın alınmış ardından da Google'ın geç kalması nedeniyle o girişim Google + olmuş fakat ömrü hayatını sürdürememiştir.
  • İnternet altyapısı bu haldeyken dünyada birçok sektörde yabancı birçok imkana sahip rakipleriyle yarışan Türk girişimleri görebilirsiniz.
  • Devlet desteği bu kadar azken (internet oluşumları ve bilişim sektörüne daha doğrusu yaptığı işi devlete anlatamayanlara) ve yabancı dil yoksunu (8. sınıfa kadar 1-10 arası saymayı öretebildilerdi. Örneğin Niğde Üniversitesinde genç bir İngilizce hocası tahtaya ilk derste I am From Türkiye yazmıştı. Turkey hindi anlamına geldiği için kullanmıyormuş. Ulan tamam haklısın milliyetçi damarlarımız kabarsında Ü ingilizcede olmayan bir karakter. Sen bunu üniversite seviyesinde bir öğrenciye öğretirsen o öyle gider. O ü harfini dili döndüğü her yerde kullanır.)
  • Dünyadaki en iyi hacker saldırıları ve savunmaları yine bu ülkeden çıkıyor. Yıllarca insanlar istavrit kimdi o kimdi bu kimdi, FBI kırmızı bültenle arıyordu vb. hikayelerle büyüdü. Ayrıca en fazla internet dolandırıcılığı da yine bu ülke topraklarından çıkıyor ve geçenlerde yapılan bir haberde Almanya'da felan bizden sonra kullanılıyormuş. Yani dolandırıcılık bile ihraç eder olduk. Bir kişinin dolandırıcı olması için mükemmel bir zekaya sahip olması gerekmez mi ? 

Böylece maddeler halinde de anladığımız gibi Türkler dünyanın en zeki insanları ve bizler zekamızı yerinde kullanırsak gerçekten çok çok rahat bir şekilde istediklerimizi üretebiliriz. Buradan maddede yer vermediğim Mennan Usta'yı rahmetle anıyor ve sizlere o hikayesini paylaşmak istiyorum.

Twitter, Facebook, Youtube Nedir ? 

Şimdi gelelim herkesin bildiği sorunun yanıtına. Görünüşe göre internet üzerinde hemen hemen herkesin kullandığı ve Sosyal medya olarak adlandırılan platformlardır. Her biri kendi arasında ufak ayrıntılarla farklılaşsa da aslında amaç aynıdır. Arkadaşlarını bul, internet üzerinden onların ne yaptığını takip et ve onları kalplere boğ beğenilerle cömertçe yücelt.

Sistem ne kadar basit şuan bu satırları yazarken bu scriptin ortalama 10 günde iskeletini kodlayabileceğimi de düşünmedim değil :) Hadi çay çorba can sıkıntısı 15 gün olsun. Yani 15 günde kodlayıp, iyi bir sermaye ile insanlara tanıtabilirsen bu projeden milyar dolarlar kazanabilirmişsin.

Kim hatırlıyor Facebook'un ilk çıktığı zamanı ? Ben hatırlıyorum mesela o zamanlar bu kadar gelişmiş bir sistem değildi ve zamanla gelişti. Bir sosyal medya sistemi kodlamak tahmin ettiğiniz kadar zor değilmiş değil mi? Evet gerçektende mükemmel zorlukları olan bir sistem değil oldukça basit bir yapısı var ve kodlanabilir. Her bireyin yaptığı paylaşımlarda öyle devasa veritabanlarında depolanmıyor en azından herşey 

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın