PHP - Mysql Limit Komutu Nasıl Kullanılır ?

PHP ve MYSQL ile kodlama yapıyorsanız çekilen verilerin sayılarına limit koymak isteyebilirsiniz. Örneğin birden fazla veri çekim işlemlerinde sayfalama işlemlerinde veya daha fazla göster ajax post işlemlerinde sayfada gözükecek miktarları ayarlayabilirsiniz. Bunun için MYSQL'in hali hazırda bulunan Limit fonksiyonunu kullanıyoruz.

Sadece belirlenen miktarda içerik çekmek için limit kullanımı örneği;

SELECT * FROM tabloadi limit 10

bu şekilde belirttiğimiz tablo adına ait 10 değeri bize gösterir. Biraz daha iç içe kullanım;

SELECT * FROM tabloadı WHERE sutun=deger order by sutun DESC limit 10

dediğimizde belirttiğimiz tabloda WHERE komutuyla filtrelediğimiz değerleri ORDER BY komutu ile sutun değerinin en son paylaşılan şekilde 10 içeriği çekebiliriz.

Peki başlangıç noktası ve bitiş noktasını belirleyemez miyiz ? tabi belirleyebiliriz. Bunun içinse limit komutuna bir başlangıç birde bitiş değeri atıyoruz.

SELECT * FROM tabloadı limit 10,20

Bu şekilde tabloadı isimli tablodaki değerlerin 10. satırdan sonra başlayarak 20 içeriği çek demiş olduk. Tüm Mysql paylaşımlarıma göz atarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Mysql kategorisinde 12 Şubat 2020 - 12:41:12 tarihinde yayınlanmıştır. 348 Gösterim

Kazım USLU Hakkında

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan dijital kod yazarıyım...

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın