PDO ile TimeStamp Nasıl Güncellenir?

PDO ile TimeStamp Nasıl Güncellenir?

PHP Kodlama 07 Temmuz 2021 - 11:55:43 493 Gösterim 0 Yorum

PDO ile yaptığınız projelerde içeriklerinizi güncelledikten sonra güncelleme tarihi eklemek ve bunu makalede ve site haritanızda göstermek isteyebilirsiniz. Bu seo konusunda da size yardımcı olacaktır. O nedenle oluşturduğumuz Timestamp değerini güncelleme butonuna bastığınızda dinamik olarak değişecek şekilde güncelleme yapabilirsiniz.

Güncelleme sorgunuza ekleyeceğiniz kısım ile güncel timestamp değerini veritabanına işleyebilirsiniz. Basit bir örnek sorgu yapalım.

$sql=$db->prepare('UPDATE yazilar SET guncelleme=? WHERE id=?');
$sql->execute(array(NOW(),12));

Bu kod işinizi görecektir. Tabiki yazılımda tek doğru yoktur. Farklı yöntemlerde işleyebilirsiniz. Kendiniz Timestamp oluşturup o değeri atayabilirsiniz. Daha önce burada yazdığım saat ve tarih verisini timestampe çevirme işleminden faydalanarak yeniden yapalım sorgumuzu.

$date = date("Y-m-d H:i:s");
$timestamp = date('Y-m-d H:i:s', strtotime($date)); 
$sql=$db->prepare('UPDATE yazilar SET guncelleme=? WHERE id=?');
$sql->execute(array($timestamp,12));

Önce bir date isimli değişken oluşturup anlık zamanı aldık. Daha sonra onu strtotime fonksiyonu ile timestampe uygun hale getirdik. Daha sonra güncelleme sorgumuzun içine dahil ettik.

// Ayrıca NOW() yerine CURRENT_TIMESTAMP(), CURRENT_TIME() gibi değerleri de deneyerek girebilirsiniz. Ben now() kullanıyorum.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın