Neden Çalışmıyorum!

Neden Çalışmıyorum!

İş Hayatı 06 Şubat 2022 - 11:06:25 294 Gösterim 0 Yorum

Bu yazıyı yazmak istemezdim fakat son günlerde iletişime geçip, önceki işlerimi satın almak isteyen kişilere sürekli açıklama yapmaktan sıkıldım. Başarılı bir yazılım dönemi geçirdim, değerli birkaç iş yapıp, piyasada hatrı sayılır sektör liderleriyle tanış olduk, arkadaş olduk, birlikte ufak tefekte olsa birçok iş yaptık.

Bu dönemde birçok büyük firmadan yüksek maaş ile iş teklifi aldım. Hatta devlet kurumlarından bile. Moral olarak beni motive eden tüm bunların yanı sıra, tarla farelerinden tiksindim! Milletin emeğini hiç etmeyi yeterki kendilerine 1 liralık çıkar oluştursun göz ardı etmeyen, kan emici insanlardan.

Ben scriptlerimi müşterinin içinde aklında tek soru işareti kalmasın diye, AÇIK KAYNAK KODLU olarak tek satış şeklinde yapıyordum. Herkesin seceresini tutmak gibi, kimin sitesine kaç hit gelmiş merak etmek gibi bir niyetim asla olmadı. Kötü kişilerin eline geçer niyetiyle script içinde bir açık kapı da bırakmadım. İstesem tek satırla çalan adamın scriptini veritabanını boşaltabilirdim. Ama bu çalmayan hakkıyla parasını ödeyen kişiler içinde bir tehdit olabilirdi. Çünkü yazılımdan anlayan birinin eline geçtiğinde birkaç gün kurcalasa bu açık kapıyı keşfedebilirdi.

Şöyle düşünün, siz lisanslı olarak aldığınız bir eklenti, tema, script gibi emek verilen şeylerin lisans sistemini kırmam 2 dakikamı almıyor yeterki açık kaynak kodlu olsun. He açık kaynak kodlu değilse de 2dk + 5 dolara bu iş yapılabiliyor. Fakat bugüne kadar hiçbir zaman kırık sistem kullanmadım. Bunun birinci nedeni bunu yazanın emeğine olan saygım, ikinci nedeni ise güvenlik.

Birisi kırıp hayrına dağıtıyorsa, onun içerisinde illaki birşeyler vardır. Neyse konuyu dağıtmayalım. İşte bu kan emici tarla fareleri, webmaster forumlarında benden 250 TL'ye aldıkları scripti domain alıp, kurup defalarca satışlarını yaptılar. Pişkin pişkin eşine dostuna dağıttılar bu bir suçtur. Hatta alanlar o kadar pişkindi ki, parayla almadıkları halde benden destek bile talep ettiler. Bu nasıl bir pişkinliktir sırf anlamanız için yazıyorum :)

Script öncesi bot yazıyordum. Birçok bot teslim ettim (1000+). O dönemde de 100 200 TL verip istediği saatte seni arayabileceğini, o parayla onun kölesi olduğunu düşünen birçok insanla çalıştım. İyiler hep var olsun, sözüm meclisten dışarı.

O insanlarla uğraşırken enerjimin çoğunu kaybetmiştim zaten. Script işine geçtiğimde, bir türlü profosyonel kurumsal kimliğimi ortaya koyamadım. Buda benim insanlığım. İstesem yapabilirdim, 2 saat sonra cevap verebilirdim, elimden geldiğince sallayabilirdim. Ama kendimde internet işinde olduğumdan dolayı, bu işte 1 dakikanın bile çok önemli olduğunu biliyorum.

Host problemleri nedeniyle bile ben uğraşmak zorunda kaldım. Session süreleri, açık olmayan fonksiyonlar nedeniyle hep bir sıkıntı yaşadım. Müşterime host firmasına yazacakları metinleri bile ben gönderdim. Fakat liyakat her yerde önemli, hiç işten anlamayan çoğu hosting çalışanı benzer cevaplarla geri dönüş yapıp, yazılım problemi olduğunu hostingde problem olmadığını söyledi. Örnek verecek olursam Canlı TV yazılımı üzerinde Cronjob kullandım ilk versiyonda. Yayın akışını günlük bir defa çekecek şekilde tasarladım. Bu her hostta olması gereken bir özellik. Dakikada on dakikada bir defa çalıştırmak isterseniz izin vermeyebilirler ama günlük 1 defa çalıştırmaya asla ses edemezler. Fakat bunu bile yazılıma bağladılar.

Dedimki bu problem olacak, Cornjobtan çıkarıp, şartlarız eğer tablo boşsa veya güncel değilse ziyaretçi girdiğinde çalışır arkaplanda yine müşteri madur olmaz. Evet doğru bildiniz, bunuda kendime yük edip kodladım.

Daha sayamadığım binlerce neden var. Çok sevdiğim r10 platformu üzerinden çok değerli dostluklar kurdum ticaretlerim aracılığı ile. Haklı olarak projelerime saldırdılar. Çok şükür altından birşey çıkaramadılar. Her insan birşeyleri unutabilir, biz yazılımcı sıfatından önce insanız, makine değiliz. O nedenle müşterilerin denk geldikleri hataları gidermekte boynumuzun borcu oldu hep. Şöyle söyleyim iyi niyetli kimseyi ne maddi ne manevi olarak kırmadım üzmedim.

Vergi denetleme kurulu hakkımda inceleme başlattı. 2019 yılında kurmuştum şirketimi. 2017-2018 yıllarındaki gelirlerimden dolayı incelemeye tabii oldum. Hani malum kişilerin vergi borcunu silen kurum. İşte bu kurum bana gecikme, ziayi cezasıyla birlikte 100 bin lira civarı bir borç çıkardı. Fakat pandemi yeni başlamış önümüzde bir belirsizlik var, 6 aylık süreçte hapis cezası gibi korkutmalar(devlet memuruna yakışmayan) şeklinde bir süreç geçirdim. TİKSİNDİM.

Uzlaştık ödedik, dedim insanlar faydalansın, bir öğretmen dostum soru cevap yazılımı istedi. Ona göre tasarladım, çok beğendi(beğenildi) birçok öğretmen dostla çalışma fırsatı buldum. Devlet kurumlarına dahil sattım bu yazılımı.

Bu seferde Telif davası açıldı. Erdil Yaşaroğlu'nun kurban bayramında çizdiği bir koyunu sitelerimin birinde bayramınız mubarek olsun diye paylaşmışız. Yine belirsizlikle devam eden bir süreç geçirdik. Çok şükür Erdil Bey, davadan vazgeçti. Ama bu süreç yine işe olan iştahımı kapatmaya yetti.

Zaten bir gelirim vardı. Ben 12 yıldır internet sektöründeyim. Bu 12 yıl boyunca hergün bir satır birşey okusanız bu yılın sonunda para kazanmaya başlarsınız. İnternet alemi öyle bir alem. Dedimki kafam ağrımayacak, saçım dökülmeyecek, can sıkısı yapmayacağım fakat sevdiğim işi yapabileceğim bir iş nasıl yapabilirim.

Kendi sitelerimi destekleyecek, onların içeriklerini geliştirecek yazılımlar üretmeye başladım. Yani kendimin elemanı oldum. Önce patron olarak sitenin ihtiyacını bir kağıda not ediyorum. Sonra kendime ilan açıyorum. Daha sonra yazılımcı kimliğimle o ilana cevap verip işi alıyorum. Parayıda sol cebimden alıp sağ cebime koyuyorum. 6 ay içinde gelirimi 10 kat arttırdım.

Kimseyle uğraşmadan. Çünkü patron kimliğim oldukça iyimserdir. Paraya ihtiyacı olan biri değilim. Ben elimle ittikçe, o bana geldi her zaman. Hala görüştüğüm sektörden birçok insan var. Onların ufak tefek işlerine el atıyorum herzamanda atacağım. Ama artık yazılım sektöründe dışarı çalışmak benim için son buldu. Yani anlayacağınız trilyonluk bir işiniz dahi olsa bana gelmeyin :) ben o işi yapmam. Dediğim gibi paraya ihtiyacım yok. İnsanlar, hayvanlar özellikle ormanlar konusunda bir projeniz varsa seve seve gönüllü olurum. Ticari amaç gütmeyen her projede yer alabilirim. Bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Sohbet etmek, sektörü eleştirmek için bana yazabilirsiniz. Fakat satıştan kaldırdığım bir projem veya kendi işiniz için bana yazmayın, kalbinizi kırarım!. Kalın sağlıcakla.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın