Macbook Pro ile Bir Dizinde Yeni Dosya Nasıl Oluşturulur?

Macbook Pro ile Bir Dizinde Yeni Dosya Nasıl Oluşturulur?

Teknoloji 03 Şubat 2022 - 01:33:16 166 Gösterim 0 Yorum

Macbook Pro ile çalışmaya başladıysanız ve uzun süre Windows kullandıysanız biraz zorluk çekebilirsiniz. Fakat alıştıktan sonra oldukça hoşunuza gidecek birçok özelliği mevcut. Bunlardan biri dosya oluşturmak. Windows ile çalışırken sağ tık yeni diyerek dosya oluşturma yapabiliyorduk. Macbook Pro'ya geçtiğimde bu konuda biraz zorlanmıştım. Fakat bir iki deneme sonrası linux ile aşinalığım nedeniyle daha basit gelmeye başladı. Hem de daha özgür. İstediğim uzantıda bir dosya oluşturabiliyorum. Peki nasıl?

Arama kısmına Terminal yazıp, terminali açın. Daha sonra touch Dizin/dosyaadı.dosyauzantısı şeklinde belirterek istediğiniz uzantıda dosyanızı oluşturun. Hemen bir örnek dosya oluşturalım.

touch Desktop/index.php

Masaüstüne index.php dosyasını oluşturacaktır. Veya Masaüstünde yer alan Çalışma isimli klasöre bir xml dosyası oluşturalım.

touch Desktop/Çalışma/merhaba.xml

Masaüstündeki Çalışma isimli klasörün içerisine merhaba.xml isimli dosyamız oluşturuldu. İşte bu kadar basit. nano, vim, emacs gibi yöntemlerlede oluşturma yapabilirsiniz. nano kullanıcı için daha rahat bir kullanım sağlar. vim gerçekten sıkıntılıdır. örnek yapalım.

nano Desktop/merhaba.xml

Dosyayı oluşturmak için sizden izin isteyecek ardından istediğinizi yazabileceğiniz bir kısım açılacak ve dosya oluşacak. Hepinize iyi çalışmalar.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın