Katikatür Nedeniyle Telif Hakkı ve Suç Duyurusu

Ey Pandemi!, sen nelere kadir oldun...

2017 yılında değişen yasayı gelir modeli olarak kullanan avukatlar türedi son zamanda. Birçok blogger sitesinde masum paylaşımlar nedeniyle karakolda ifade vermek zorunda kaldı bu süreçte ve bu süreç henüz sonlanmış değil. Örneğin ben :) 2014 yılında kullandığım bir katikatür karesi nedeniyle geçen hafta karakola çağırıldım.

Karakoldaki memur beyler dahi durumun komedisine karşı kendini tutamadı, fakat bu durumu görmezden gelip suç duyurusunda bulunup çamur at izi kalsın ve korkutursam para koparırım düşüncesi taşıyan bazı kan emici avukatlar birçok gencin canını yakacak. Bu yazımı o gençlere gerçekten masum olan insanlara itafen yazıyorum.

Para isteyecekler! Vermeyin... Masum olduğunuzu düşünüyorsanız ve o karikatürden para kazanmadıysanız vermeyin 1 kuruş sakın. O kadar çok dava açtılar ki elbet birgün gündem olacak twitter gibi sosyal medya ortamlarında. İllaki bir yetkilinin gözüne gözükecek yapılanlar.

Mahkeme süreci gerçekten masumsanız ve ifadenizi doğru düzgün verdiyseniz başlamayacak bile. Masumluktan kastım şu arkadaşlar. Siteniz karikatür yada eğlence sitesidir ve sizin içeriğinizle alakalı bir paylaşımdır. Bu masumiyet değil ticarete girer. Burada avukat sonuna kadar haklı. Örneğin Bazı sanatçılar yıllarca bedava reklamını yapan birçok şarkı sözü sitesine karşı bir savaş başlattı. Çok ciddi rakamlar istemekteler bu sitelerden. Örneğin 10 yıldır aktif olarak şarkı sözü paylaşan bir siteden 180 bin TL para istediler.

1 Kare karikatür için 3000 TL para istemekteler (Bu rakam duyumlardan edindiğim henüz aranmış değilim.) ve genç bir arkadaşımız durumu ailesine açıklayamadığı için intihara kalkışmış durumda. Pandemi ortamında birçok insanı adliyede mahkeme kuyruklarına tıktılar. Herneyse konuyu dağıtmadan devam edeyim. Yani karikatür siteniz yoksa ve basit bir tebrik yada bayram mesajı(benim gibi Kurban bayramı tebrik blog yazısında öne çıkan görsel olarak kullandığım bir karikatürden dolayı çağırıldım) için paylaştıysanız ifadenizde bunu belirtip, herhangi bir hak sahipleri tarafından bildirim almadığınızı yazdıysanız ve bu haber sonrasında ilgili karikatürü sitenizden komple (resim dosyasınıda dizinden mutlaka silin.) kaldırdıysanız ve ifadenize Yetkililerin çağırmasıyla konudan haberdar olduğunuzu ve kaldırdığınızı ekleyin ve korkmayın.

Şimdi geleceğim kısım çok önemli; Karikatürlerin altında çizerin imzası, ismi ve site bilgileri genelde yer alır. Buralarıda değiştirmediyseniz herhangi bir sorun yok. Dava açılsa dahi en kötü 1 celse sonra sorun ortadan kalkacaktır. Bugün r10 forumlarının değerli bir üyesi olan asimus isimli arkadaşımızın r10daki telif konuma yazdığı mesajı aynen burada paylaşıyorum.

Aynı durumdan müzdaribim. Belirttiğiniz üzere eğer sanatçının ismi ve resmin alındığı yer yazıyorsa hiç çekinmenize gerek yok. APA (Amerikan Psikoloji Derneği)'ne göre kişinin ismi, resmin alındığı site kaynak gösterildiği sürece kullanılabilir. Bu shutterstock sitesinde de yazar. Resme atıf yapma şeklinde aratırsanız çıkar. Bu sizin suç işlediğiniz anlamına gelmez. Bu arada amerikadaki psikoloji derneği bizi bağlamaz gibi bir yanılgıya düşmeyin. Bütün bilimsel kitaplar APA kurallarına göre yazılır. Şu an 7. baskısı yapıldı ve APA kurallarına uymadığınızda telif suçu işlemiş sayılırsınız. Şöyle açıklayayım; kitapta kocaman telif hakkı ile korunmaktadır yazıyor fakat ben bilimsel bir çalışma yaparken kitaptan istediğim paragrafı alıp kendi çalışmamın içine koyabiliyorum. Tek şartı var kaynak göstermek. Siz ilgili karikatürde kaynak göstermişsiniz zaten. Bir şey çıkmaz fakat avukatla iletişime geçip durumu anlatmanız yasal süreçle uğraşmamanızı sağlar.

https://www.r10.net/1078689874-post41.html

Burada yazılan bilgilere göre atıfta bulunduğumuz için zaten böyle bir dava söz konusu dahi olamaz. Cebinizdeki parayı boşuna vermeyin. Kaldırın ve bundan sonra asla bir daha ne internet sitenizde, ne sosyal medya hesabınızda karikatür paylaşmayın.

#karikatürpaylaşmıyoruz #karikatürdavalarıincelensin hashtag ile gelen tweetleri okursanız ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız.


İş Hayatı kategorisinde 03 Aralık 2020 - 22:53:45 tarihinde yayınlanmıştır. 215 Gösterim

Hakkımda

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan dijital kod yazarıyım...
Daha fazla bilgi için Ben Kimim?

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın