İnsülin Direnci Hesaplama Formülü

İnsülin Direnci Hesaplama Formülü

Güncel 05 Ekim 2020 - 15:29:43 1894 Gösterim 0 Yorum

Günümüzde birçok kişide bulunan insülin direnci kalp rahatsızlıkları, diyabet, metabolizma sendromları ve daha birçok hastalığa neden olabilmektedir. Metabolizma rahatsızlıkları bir diğer adı ile metabolik sendrom; kan insülininin yüksekliği, fazla kilo alma, hiper tansiyon, insülin direnci,vyüksek kolestrol, koroner damar tıkanıklığı ve daha birçok hastalık ile eş zamanlı olarak hastalarda görülmektedir. İnsülin direncinin oluşması ile birçok genç hastada polikistik over sendromu ve daha birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın obezite ile ilişkisi bir döngü şeklinde gerçekleşmektedir. Kilo alma ve vücutta oluşan yağlanma insülin direnci oluşmasına, insülin direnci ise vücütta yağlanmayı ve kilo artışını tetikleyen etkenlerdendir. Bu tür bir durumdan kurtulabilmek adına insülin direnci hesaplama formülü ile ya da uzman bir hastaneye giderek ölçtürebilir, teşhis konulduğu taktirde ise tedaviye en kısa sürede başlayabilirsiniz.

HOMA-IR= Açlık Glikoz(mmol/l)xAçlık İnsülin(mU/l)/22,5 formülü insülin direnci hesaplama adına oluşturulmaktadır. HOMA skoru 2,5 ve üzeri bir seviyede çıkan kişiler insülin direncine sahip olmaktadır. Bu tip bir durum ile karşılaşılması halinde en kısa zamanda uzman bir hekime görünülmesi gerekmektedir. Yüksek insülin direnci olan hastaların belirli tetkiklerden sonra ilaç takviyesi ya da diyet yardımı ile kontrol altına alınabilmektedir. Bir diğer insülin direnci hesaplama formülü ise HOMA-IR = Açlık Gliko(mg/dl) x Açlık İnsülin ( ulU/mL) 405 dir.

İnsülin Direnci Testi

Eğer kişiler kendilerinde insülin direnci olduğundan şüphe etmekteyseler hayatları ile ilgili birkaç rutini gözden geçirerek kendilerine şema çıkartabilirler. İnsülin direnci testi şu şekilde olabilir:

  • Abur cubur tüketimi oranı ne kadar,
  • 140-90 üzerinde tansiyon gözlemlenmekte mi,
  • Düzenli olarak yapılan sporlara rağmen kilo verememek,
  • Bel etrafında yağ oluşumu ve bel kalınlığı,
  • Ailede diyabet, kalp ya da tansiyon hastalığı gibi rahatsızlıklar bulunuyorvmu,
  • Kolestrol seviyesi,
  • Anıden şekerli ve hamurlu gıda tüketme isteği,
  • Sürekli yorgunluk ve uyku hali

Bu ve bunun gibi rahatsızlıklara sahip olan bireylerin en kısa süre içerisinde uzman hekim ile iletişime geçmesi oldukça önemlidir. Bu ve bu gibi sorular karşısında insülin direncine sahip olduğunu düşünen haslatarın, insülin direnci hesaplama formülü yardımı ile kafalarında bir şema oluşturmaları mümkündür. Ancak kesin tanı için uzman hekime gidilmesi gerekmektedir.

İnsülin Direnci Belirtileri

İnsülin direnci belirtileri direkt olarak kişilerde bel çevresi kalınlığına neden olur. Kadınlarda 80, erkeklerde 94 cm üzerinde bir ölçüm meydana gelir. Kan basıncı 130-85 üzerindedir ya da hiper tansiyon tanısı konarak ilaç kullanımına başlanır. Triglisit 150 mg/dl ya da HDL- kolestrol (iyi kolestrol) kadın bireylerde 50 mg/dl erkeklerde ise 40 mg/dl den düşüktür. Bu seçeneklerden ikisinin de mevcut olduğu kişiler İnsülin direnci hesaplama formülü ya da uzman hekim yardımı ile teşhis ve tedavi konusuna kolaylıkla erişebilir.

İnsülin Direncini Hesaplama

Günümüzde çok fazla rövanşta bulunan hastalıklardan biri olan İnsülin direncini, insülin direnci hesaplama formülü kullanarak hesaplamak oldukça kolaydır. Bir kişinin insülin direncini hesaplayabilmek için ilk olarak yapılması gereken, aç karna bireyin kanını alarak kan şekerine bakmaktır. Aç karna iken alınan kandan ve normal zamanda alınan kandan ortaya çıkan iki veri çarpılır ve 405’e bölündüğü zaman meydana gelen  ‘’HOMA-IR’’ sonucudur. Kısacası insülin direnci sonucu Y x Z = X / 405 = HOMA- IR olarak hesaplanmaktadır.

Normal olan bir bireyde HOMA- IR 2,5 değerinin altında görülmektedir. Ancak eğer test yapılan kişide ortaya çıkan insülin direnci hesaplama sonucunun değeri 2,5’in üzerinde bulunmaktaysa acil bir önlem alınması gereklidir. Çünkü önlem alınmadığı taktirde fazla kilo alımı, yağlanma, damar sertliği ve daha birçok hastalığa neden olabilir.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın