Günlük 5 Makale ile Ne Kadar Hit Alırım (Deney 1)

Günlük 5 Makale ile Ne Kadar Hit Alırım (Deney 1)

Website İpuçları 24 Eylül 2020 - 22:11:11 884 Gösterim 0 Yorum

Merhaba sevgili websitesi sahipleri. 11. yılı devirirken sektörde artık yeni heyecanlar edinmek için bazı deney odaklı yazılar gireceğim bloguma.

Deney Sonucu Makalenin Alt Kısmındadır.

Denek Site Kategorisi: Oyun hileleri / ORG uzantılı
Altyapı: Wordpress
Organik:10+
Açılış: Nisan 2020

Deney Öncesi Ekran Görüntüleri: 24/09/2020

Son 30 Günlük Analitik verisi:

Son 28 Günlük Search Console Verisi:

Bu siteyle fazlasıyla ilgilenemediğim için şuan organiği 10 civarında. Bugünden itibaren günlük organik en az 250+ kelimelik 5 adet makale girerek bir deney gerçekleştireceğim.

Şimdiden aklınızdaki bir takım soruları tahmin ederek kısa kısa cevaplayayım;

1. Neden Sıfırdan bir site açma gereği duymayıp, mevcut fakat hitlendiremediğin siteyi tercih ettin?

Cevabı; Sıfırdan bir site açarak Google Amca'nın paradoksu ile uğraşmak istemedim. Zaten denek olarak kullandığım websitesi 6 aylık bir site ve Google indexi almış durumda. Bu bana belki bir avantaj sağlıyor gibi gözükse de uzun zamandır içerik girilmediği kısmıda dezavantaj olarak görülebilir. Sıfır açılan sitelerin belirli bir oturma süreleri var.

2. Madem yazılımcısın neden Wordpress Kullandın?

Cevabı; Bu siteyi portföyüme dahil edecek olursam mutlaka kendi yazdığım bir scripte taşırım. Fakat şuan sadece özgün ve Google odaklı makalelerin sitenin hitini ne kadar etkileyeceğini merak ediyor, muhtemelen 1K civarı hite taşırsam siteyi satarım. Satacağım adamın popüler bir altyapıyı tercih edeceğini düşündüğüm için Wordpress kullandım.

3. Hedefin ne? Ne sonuç almak istiyorsun bunun için ne yapacaksın?

Cevabı; Ziyaretçi için içerikler oluşturmak yerine(tüm sitelerimde kullandığım şey bu) Google için içerik oluşturacağım. Aslında içeriğin yazı kısmı tamamen Google odaklı olacak, sitenin bir amaca hizmet ettiğini de hesaba dahil edersek; İçeriğin amacını da makalelerde işleyeceğim için ziyaretçi bu makale tarzından etkilenmeyecek.

4. Domain adresini paylaşacak mısın? 

Cevabı; Sitenin kopyalanmaması açısından domain adresini paylaşmayacağım fakat 1 ayın sonunda Google Webmaster Tools sonuçlarını ve Analitik bilgilerini yine konu içerisine eklerim.

5. En Kötü eline ne geçecek?

Cevabı; Ben iyi düşünmeye çalışarak hitin artacağını ve buna bağlı olarak gelirin artacağını düşünüyorum ama en kötüsünü de söylemek gerekirse 150 adet organik makale daha eklenecek siteye.

24/10/2020 Tarihli Deney Sonucu:

Konsol analizi bize artık sitemizin arama sonuçlarında daha çok gözüktüğü ve buna bağlı olarakta organik ziyaretçinin arttığını gösteriyor.

Son 28 günlük analitik görüntümüz ise bir önceki ay (kesik çizgili) hitine göre hitin arttığı bariz ortada. Hemen çıkma oranının yükselmesi ve oturum süresine en alt kısımda dikkat çekeceğim.

Bu da son 30 günlük analitik verisi. Böylece 1 ayda eklediğimiz makaleler sayesinde organik hitimizi 3 katına çıkarabildik. 

Hemen çıkma oranı sosyal medya üzerinden ve referal sitelerden gelen ziyaretçilerden dolayı biraz yüksek gözüküyor. Ayrıca aldığımız hitin artmasıyla ve yakaladığımız kelime sayısının artmasıyla doğru orantılı şekilde kelime olarak başarılı bir çalışma yaptığımızı gösteriyor. Yani adam "A" aramasında bizim "a" çıkıyor. Tam olarak aradığını vermese de makalelerin bir ucunda geçen kelimeden dolayı Google amca bizi o arkadaşın karşısına çıkarmaya başladı.

Son 28 günde konsol performansı ise resimdeki gibi. Ortalama konumda yükselişi görebiliyoruz.

Şimdi deneyimizin ilk etabını sonuçlandırmış ve gözlemlediklerimi aktarabilirim;

  1. Organik içerikle günlük beslenen bir sitenin sıralamasında iyileşme oluşuyor. (Son 28 günlük konsol performansı)
  2. Düzenli içerik eklenen sitede düzenli bir yükseliş hemen göze batıyor.
  3. Makalelerde ne kadar farklı kelime kullanırsak farklı arama yapan ziyaretçileri sitemize çekebiliyoruz (Hemen çıkma oranı)

Bir sonraki deney ise ufak bütçeli bir seo çalışması ile bu siteyi yükseltmek. Ayrıca bugünden itibaren hergün düzenli olarak 1-2 içerik eklenmeye devam edilecek.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın