Canlı TV Siteleri için Canlı Yayın Sunucusu Kurulumu

Canlı TV Siteleri için Canlı Yayın Sunucusu Kurulumu

Canlı TV sektöründe çıkardığım Canlı TV Scripti nedeniyle fazlasıyla haşır neşir olma fırsatı buldum. Son olarak piyasada kaynağı açık yayın olmadığı için bu işin nasıl yapılması gerektiğini kabaca aktaracağım. Bu sektöre girmek istiyorsanız ilk olarak yayınlarınızın sağlam olmasını ve mutlaka bu yayınların sizin denetiminde olması önemli.

Sektörde bazı siteler diğer sitelere kaynak sağlamakta. Ama dizginlerimizin rakibimizin elinde olmasını ne kadar isteriz ? 200 TL aylık ücretle yayınları verebileceğini söyleyenler illaki sizin bir seviyeye geldiğinde bu fiyatın az olduğunu ve ona bağımlı olduğunuzu bilerek acımasızca fiyatta yükseltmeye gidebilir.

Ben size o kişilerin yapmış olduğu sistemi kabaca aktaracağım.

İhtiyacımız olanlar :
1. Kaynak yayınlar
2. Kaynak Yayınları Dağıtacak Ana sunucu
3.Dağıtımı gerçekleştirecek Panel (Woowza ya da Flussonic)
4.Tokenlenen yayınların çalışmasını sağlayacak PHP değişikliği

Lokal çıkış yani direk çanaktan çıkan yayınların aylık ücreti 2 Avro. 50 kanalı kendi sunucunuzdan verecekseniz 100 Avroluk bir ücreti var. Daha aşağıya aldığınız kanallar sorun çıkartacaktır. Ortalama aylık 30-40 dolarlık 16 GB Ramli 1 Gbit hatlı bir sunucu üzerinden dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz. Şuan için aylık maliyetimiz 150 doların üzerine çıktı. Birde bu yayınları tokenleyecek sistemin olması gerekiyor. Yoksa yayınlarınız çalınır. O nedenle Wowza 65 dolar aylık, Flussonic 84 dolar aylık ücreti var. Şuanda fiyatımız aylık 220 doları buldu.

Bu ücreti aylık olarak ödüyeceğinizi de belirtmek isterim. Fakat aldığınız o 50 kanalda donma yaşamadan sorunsuzca yayınları verebilirsiniz. İleriki etapta ise kaynağınızı kendiniz sağlamak isterseniz direk çanak bağlı sunucu kiralamanız gerekecek ve uydudan yayını direk almış olacaksınız. Bu ise bu maliyeti biraz daha arttıracaktır.

Yayınlarınız tokenlendiği için ufak bir yazılımsal müdahale etmek gerekecek WordPress sitenize yada özel scriptinize bu PHP kodlarının eklenmesi gerekecek. Bu işlem içinde eğer yazılım bilginiz yoksa 50-100 TL arası bir ödeme yapabilirsiniz. Ben müşterilerime bu hizmeti 50 TL karşılığında sağlıyorum.

Linux sistem yönetimi ve kurulumu bilginiz yoksa dağıtım sunucu kurulumuna 500 TL civarı harcarsınız. İlk girişte oldukça maliyetli bir iş gibi görülse de yayınları kusursuz verdiğinizde sıralamada yükseleceksiniz ve harcadığınızdan daha fazla kazanacaksınız. Birkaç müşterime bu desteği vermeye başladım. Aklınızda kendi yayınlarınızı sağlama niyetiniz varsa ve bütçenizde varsa iletişime geçebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından artık kendi m3u8 bağlantılarınız tokenli şekilde verebilir ve sizden başkasının kullanmamasını sağlayabilirsiniz.


Linux kategorisinde 03 Şubat 2020 - 12:13:19 tarihinde yayınlanmıştır.

Kazım USLU Hakkında

PHP,MYSQL,CSS,JS,JQUERY yazılım dillerine hakim, Şu sıralar PYHTON ve LINUX üzerine araştırma geliştirme yapan, sunucu optimizasyonu ile uğraşan, boş zamanlarında Wordpress geliştirmeleri üzerine çalışmalar yapıyorum..

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Utarif Yemek Tarifleri Scripti

Yemek Tarifleri paylaşım scriptine uygun fiyatla sahip olmak ister misin ?
DEMO - ÖZELLİKLER

Utvlite Wordpress Canlı TV Teması

UTV Canlı TV Scripti Artık WordPress’te. Oldukça uygun fiyatlı tuttuğum bu temayı satın almadan önce incelemeye ne dersin ?
UtvLite Canlı TV Teması WordPress – DEMO

İş Alımı: AÇIK

PHP işlerinizi Yapabilirim, Wordpress tema düzenleme, Bot yazılımı, metabox, özel alan yönetimi gibi işlerinizi özenle yapabilirim. Ayrıca WooCommerce ürün botu yazabilirim. Aklınızdaki işi online bildirmek için ;
Skype: Kcmedia42
R10.net Profilim: Kcmedia
Linkedin Profilim: Kazım Uslu
Instagram: Kaz.Uslu
Whatsapp: 0539 717 87 58(US LU) Mekanın Sahibi Geri Döndü :)

Uslu Bir ÖNERİ

Müşteri Temsilcisine bağlanırken telefonda yorulmayın, Direk müşteri hizmetlerine bağlanmak artık çok kolay :)

Son Yorumlar

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için kazuslu dediki, Teşekkür ederim kardeşim..

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Melih dediki, Yenilik gayet işlevsel olmuş, başarıların devamını dilerim.

Yaz Elması – Kazuslu Bahçelerinde :) için Kazım USLU dediki, Hocam bizim burda yaz elması olarak adlandırılıyor tam cinsini bilmiyorum maalesef fakat bahçeye gittiğimde köyden birine sorarım..

Yaz Elması – Kazuslu Bahçelerinde :) için Ali ERGUN dediki, Merhabalar, resimdeki elmayı biz süt elma diye adlandırırdık, gerçek ismini biliyormusunuz? yeniden eski elmalardan dikmek istiyorum.

Site Altyapımı Değiştirdim Hoşgeldin UBlog için Kazım USLU dediki, İnş abi :)

Önerdiğim Bağlantılar

Burada Yer Almak ister misin ? İletişim sayfasından bana ulaşabilirsin :)