Canlı TV Siteleri için Canlı Yayın Sunucusu Kurulumu

Canlı TV Siteleri için Canlı Yayın Sunucusu Kurulumu

Linux 03 Şubat 2020 - 12:13:19 1817 Gösterim 0 Yorum

Canlı TV sektöründe çıkardığım Canlı TV Scripti nedeniyle fazlasıyla haşır neşir olma fırsatı buldum. Son olarak piyasada kaynağı açık yayın olmadığı için bu işin nasıl yapılması gerektiğini kabaca aktaracağım. Bu sektöre girmek istiyorsanız ilk olarak yayınlarınızın sağlam olmasını ve mutlaka bu yayınların sizin denetiminde olması önemli.

Sektörde bazı siteler diğer sitelere kaynak sağlamakta. Ama dizginlerimizin rakibimizin elinde olmasını ne kadar isteriz ? 200 TL aylık ücretle yayınları verebileceğini söyleyenler illaki sizin bir seviyeye geldiğinde bu fiyatın az olduğunu ve ona bağımlı olduğunuzu bilerek acımasızca fiyatta yükseltmeye gidebilir.

Ben size o kişilerin yapmış olduğu sistemi kabaca aktaracağım.

İhtiyacımız olanlar :
1. Kaynak yayınlar
2. Kaynak Yayınları Dağıtacak Ana sunucu
3.Dağıtımı gerçekleştirecek Panel (Woowza ya da Flussonic)
4.Tokenlenen yayınların çalışmasını sağlayacak PHP değişikliği

Lokal çıkış yani direk çanaktan çıkan yayınların aylık ücreti 2 Avro. 50 kanalı kendi sunucunuzdan verecekseniz 100 Avroluk bir ücreti var. Daha aşağıya aldığınız kanallar sorun çıkartacaktır. Ortalama aylık 30-40 dolarlık 16 GB Ramli 1 Gbit hatlı bir sunucu üzerinden dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz. Şuan için aylık maliyetimiz 150 doların üzerine çıktı. Birde bu yayınları tokenleyecek sistemin olması gerekiyor. Yoksa yayınlarınız çalınır. O nedenle Wowza 65 dolar aylık, Flussonic 84 dolar aylık ücreti var. Şuanda fiyatımız aylık 220 doları buldu.

Bu ücreti aylık olarak ödüyeceğinizi de belirtmek isterim. Fakat aldığınız o 50 kanalda donma yaşamadan sorunsuzca yayınları verebilirsiniz. İleriki etapta ise kaynağınızı kendiniz sağlamak isterseniz direk çanak bağlı sunucu kiralamanız gerekecek ve uydudan yayını direk almış olacaksınız. Bu ise bu maliyeti biraz daha arttıracaktır.

Yayınlarınız tokenlendiği için ufak bir yazılımsal müdahale etmek gerekecek WordPress sitenize yada özel scriptinize bu PHP kodlarının eklenmesi gerekecek. Bu işlem içinde eğer yazılım bilginiz yoksa 50-100 TL arası bir ödeme yapabilirsiniz. Ben müşterilerime bu hizmeti 50 TL karşılığında sağlıyorum.

Linux sistem yönetimi ve kurulumu bilginiz yoksa dağıtım sunucu kurulumuna 500 TL civarı harcarsınız. İlk girişte oldukça maliyetli bir iş gibi görülse de yayınları kusursuz verdiğinizde sıralamada yükseleceksiniz ve harcadığınızdan daha fazla kazanacaksınız. Birkaç müşterime bu desteği vermeye başladım. Aklınızda kendi yayınlarınızı sağlama niyetiniz varsa ve bütçenizde varsa iletişime geçebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından artık kendi m3u8 bağlantılarınız tokenli şekilde verebilir ve sizden başkasının kullanmamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın