Büyük Projeler için Altyapı Seçimi

Büyük Projeler için Altyapı Seçimi

PHP Kodlama 13 Haziran 2020 - 10:22:07 1147 Gösterim 0 Yorum

Günümüzde bir domain kayıt edip 20-30 TL aylık ücretle yeterli düzeyde bir host kiralayıp bir internet girişimi açabilirsiniz. Bunu yapabilmenizi sağlayan şey ise açık kaynak kodlu yazılımlar. Örneğin Wordpress, Joomla ya da benzeri yazılımlar ile kendinizi en iyi yansıtan bir websitesine sahip olabilirsiniz.

Fakat bu tarz uygulamaları amacı dışında kullanmak yıllar sonra size pişmanlık verebilir. Nedenine değinelim. Geçen günlerde Wordpress altyapısını kullandığım ve içerisinde 30 bin içerik olan sitem can çekişiyordu. Öyle bir can çekişme ki sunucuda yer alan diğer sitelerinde milisaniye bazında değil bildiğin saniye bazında geç açılmasına neden oluyordu. PHPmyadmin giriş yapıp veritabanını kontrol ettiğimde wp_posts tablosundan daha çok wp_postmeta tablosunun veri tuttuğunu ve 30 bin içerikli sitemde (özel alanlarda kullanıyorum) 521 bin meta etiketi olduğunu görünce beynimden vurulmuşa döndüm. 

Sadece Merhaba Dünya girişi bulunan Wordpress sitesinin veritabanı boyutu 1.60 Mb'tır.

Hazır mısın ? evet veritabanı boyutum tam tamına 273 MB'tı. Bu çok büyük bir rakam bu kadar içerikli bir site için. Bende sinirlerime hakim olamadım ve kullandığım blog yazılımını düzenleyerek ona uygun bir hale getirdim ve wordpress sitemi veri kaybetmeden ve hit kaybı yaşamadan kendi kodladığım scripte geçirdim. İhtiyacım olan tüm alanları kullandığım halde veritabanı boyutum 31 MB'a düştü.

Buda beni 9 kat daha az alanda aynı işi yapma fırsatı tanıdı. Yani kendi yazdığım scriptte 250 bin içerikle şuanda wordpresste kullandığım sistemde aynı boyutta bir veritabanına sahip olacaktım. Bu farkın ardından artık blog olarak ve en fazla 1000 içerik hedeflediğim sitelerde wordpress kullanmayı, büyük ve büyüyeceğine inandığım projelerimde ise tamamen kendi yazdığım scriptlerden yararlanacağım.

Neden hala wordpress kullanıyorsun ? yazılım bilgin var kendi işlerini yapabiliyorsun diyen arkadaşlarda olacaktır ve bunu da yeri gelmişken yanıtlayayım. Wordpress'i 2.1 sürümünden yani 2009 yılından beri kullanıyorum. Wordpress oldukça iyi bir blog sistemi ve zamanının en iyisi diyebilirim. Ücretli bir script yazdırsanız çoğu özelliğiyle wordpress ile yarışamaz belkide ama 2009 yılında yazılım bilgim yok ve bu kadar yeterli değildim. O zaman açtığım siteleri şimdi 1 haftada kendi yazdığım projelere kayıpsız taşıyabilirim peki neden yapmıyorum ? Benim gelir kaynağım internet sektörü. Ana gelirimi oluşturuyor ve malum Google artık eskisi gibi esnek değil.

En ufak kod değişikliğini bile algılayıp bunu iyi yada kötü olarak yansıtabiliyor. O nedenle ana gelirimi oluşturan web sitelerine şuan için dokunmayı düşünmesemde ilerleyen dönemlerde yan gelir elde ettiğim siteleri iyi yada kötü bir şekilde taşıyıp ana gelire yaklaştırırsam gözlerinin yaşına bakmam.

Sadece 1 siteyi wordpressten scripte geçirmem diğer sitelerin hitini %10 arttırdı. Ne alaka diyebilirsiniz. Wordpress sitenin harcadığı kaynak düşünce diğer siteler daha fazla kaynak tüketebildi ve bu nedenle hitleri yükseldi. Lafı uzattım biraz ama diyeceğim şudur ki bir projenin yani büyük bir projenin kaynağını wordpress veya türevleri açık kaynak kodlu yazılımlarla karşılamanız ilerleyen zamanda mümkün olmayacak.

Veritabanı bölme, site dosyalarını CDNye taşıma, daha az özellik derken zaten sizde hız optimizasyonu kısmında yılacaksınız ve büyük düşündüğünüz o kadar emek verdiğiniz projeyi götürüp satıp sıfırdan tekrar deneyeceksiniz. Bu sefer denerken ilk başta bu işi yapacak bir yazılım arayacaksınız. O nedenle işe başlamadan hayal kırıklığı yaşamadan önce size tavsiyem Büyük projeler için imkanınız varsa özel yazılım yazdırın. Yazabiliyorsanız siz yazın ki bunu en çok ben isterim. Nedeni de aklınıza gelen geliştirmeleri gerçekleştirirken her defasında yazılımcının ruh halini beklemez ve istediğiniz ölçüde düzenlersiniz.

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın