Bahçedeki Ağaçları kestik, Fidanları Yeniledik

Bahçedeki Ağaçları kestik, Fidanları Yeniledik

Hobi Bahçe 14 Aralık 2020 - 17:20:58 1121 Gösterim 1 Yorum

Toplamda 1800 metre kare olan yani 2 dönümden biraz daha az olan bahçemde çeşitlerce ağaç vardı. Ama ağaçlar yaşlı ve artık yenilenmesi gerekiyordu (Hasan amcanın emri bu yönde oldu.) Bizde sıvadık kolları ve Bahçedeki ağaçları kestik. Daha sonra bir beko loader ile ağaçların köklerini söktürdük ayrıca araziyi havalandırmak için her bir metre kareyi kepçe işledi.

Bu sene Nisan gibi başladığımız sökme işini bitirdikten sonra hemen ağaç ekecektim, fakat çevreden birçok kişi bu yıl nadasa bırakmamı ya da sonbaharda fidanları ekmemin daha iyi olacağını söyledi. Ben 1 yıl boş bırakmayı düşünürken sonbaharda ektiğimde fidanların seneye baharda 2 yaşına gireceğini öğrendim ve sonbaharda ekmeyi tercih ettim.

Bahçenin işlenmesinden sonra kalan ağaç dallarını ise orta kısımda yaktık ve ardından önce patlatma (dip kazan) ardından da alabora çektirerek birkaç sefer bahçeyi ekilebilir hale getirdik.

İlk yağmurun düşmesiyle fidanlarımızı gidip aldık ve bahçemize diktik. Toplamda 60 fidan olacak şekilde kiraz, vişne, elma, erik, kara erik, ayva, kayısı gibi birçok meyve ağacının fidanını toprakla buluşturduk.

Çok amaçlı semaver :)

Daha sonra can suyunu verdik ve onları Allah'a emanet ettik. Allah izin verir ve ağaçlarımız tutar ise 2 yıl sonra yine bahçemiz meyve cennetine dönüşecek. Bahçemde kafamı sokacak bir yer olmadığı için günü birlik gidip gelmek zorunda kalıyordum ama artık bu sorunda ortadan kalktı sayılır. Birkaç gün sonra dinlenme alanımın da fotoğraflarını atacağım.

Elektrik ve su almak için gerekli adımları attım ve elektrik mühendisinin hazırladığı dilekçe ile elektrik almaya hak kazandım. Elektrik aldığım için su almam da sorun olmayacak ve 1 senedir uğraştığım su ve elektriğe kavuşacağım. Tabiki önce Konteyner ve zemin betonu gerekiyor. Dediğim gibi birkaç güne hem konteyner hemde zemin fotoğraflarını atarım buradan.

Kalın sağlıcakla..

1 Yorum

Temel Coşkun
03 Ocak 2021 - 22:25:30

Kısmet olursa corona biterse bizleri ağırlarsın artık, birde eğer üzüm dikmeyi düşünürsen çubuk ayarlar ve ulaştırırım imkanlar dahilinde.


Yorum Yapın